Nawodnienie organizmu zimą i nie tylko. Jak nawodnić organizm w zimie i zasilić minerałami?

Kaloryferowa Sahara

Myślisz, że latem razem z potem tracisz więcej wody niż zimą, kiedy pocisz się sporadycznie na siłowni czy pilatesie? Pamiętaj, że wodę wydatkujesz, także oddychając. W czasie upału (35 st. C), gdy wilgotność wdychanego powietrza dochodzi do 75 procent, tracisz z oddechem około 7 ml wody na godzinę. Kiedy na okiennym termometrze jest 10 stopni na minusie, a wilgotność powietrza wynosi 25 procent, utrata wody wraz z wydechem wzrasta do około 20 ml na godzinę.

Do tego jeszcze dochodzą gorące kaloryfery, które sprawiają, że twój organizm czuje się dosłownie jak na pustyni. W powietrzu przegrzanego mieszkania może się rozpuścić niemal 10 razy więcej pary wodnej niż w takiej samej objętości chłodnego powietrza. To oznacza, że wilgotność powietrza w domu może spaść do zaledwie 10 procent (na większości pustyń wskaźnik wilgoci wynosi mniej niż 20 procent). Nic dziwnego, że w sezonie grzewczym skóra staje się sucha i zaczyna swędzieć, a także doskwiera suchość w nosie i ustach (znak wysuszonej śluzówki). Najwyższa pora zacząć się mocniej nawadniać. Zwiększ wilgotność w domu za pomocą elektronicznych nawilżaczy, a przede wszystkim więcej pij wody mineralnej np. Staropolanka 800 czy Staropolanki 2000.  Jeśli nie lubisz samej wody – dorzuć do niej  dodatki np. z mód, cytrynę czy miętę a w ciągu dnia wypijaj również  soki owocowe, warzywne oraz herbaty (zieloną, owocowe).

 

Nawodnienie organizmu w zimie: nie ignoruj pragnienia

Zimą pragnienie dokucza nam równie mocno jak latem, ale częściej bywa ignorowane. Czujesz, że organizm czegoś się domaga, ale wysyłane przez niego sygnały niedostatecznego nawodnienia niejednokrotnie źle interpretujesz i zamiast po napój sięgasz po przekąskę. Ilekroć więc poczujesz głód, najpierw wypij szklankę wody mineralnej, aby sprawdzić, czy nie dokucza ci pragnienie. Nie zajadaj go, bo odwodnienie organizmu się pogłębi, a zbędne w gruncie rzeczy kalorie z przekąski powiększą ilość tkanki tłuszczowej. Pijąc zdrową i odpowiednią wodę mineralną pełną niezbędnych dla organizmu składników mineralnych nie tylko nawodnisz organizm, ale wyrównasz poziom utraconych z potem minerałów.

Poczytaj w kolejnym artykule jak związki mineralne m.in magnez, wapń czy potas  wpływają na organizm i jak bardzo są ważne i potrzebne na co dzień.