fbpx

Ciekawostki

07-08-2019

Woda i ciąża

Kobiety w ciąży nie powinny jeść za dwoje, ale na pewno powinny nawadniać się za dwoje. W ich organizmie zwiększa się objętość krwi, a dodatkowo trzeba wyprodukować wody płodowe i zbudować ciało dziecka. Zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia trzeba znacznie więcej pić, nawet do 4 l na dobę. Warto przy tym pamiętać, że woda wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i wygląd. Kobietom w ciąży zaleca się picie wody mineralnej niegazowanej, mikroelementy w niej zawarte korzystnie wpływają bowiem na rozwój płodu. Dlatego dobrze byłoby, aby woda mineralna miała wyższą koncentrację jonów wapnia, co sprzyja też profilaktyce osteoporozy, oraz jonów magnezu, stanowiącego ochronę mięśnia sercowego.

Picie wody to najlepszy i najprostszy sposób, by zapobiec wielu problemom, jakie mogą nękać w ciąży. Mdłości występujące na początku ciąży, z reguły mijają w drugim trymestrze. Choć są nieprzyjemne, mają zwykle lekki przebieg. Ale gdy wymioty są częste i uporczywe, powodują dużą utratę płynów z organizmu. Należy więc je stale uzupełniać.

Dlaczego w ciąży woda jest taka ważna?

Woda mineralna ma duże znaczenie dla dobrego funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednie nawodnienie  zapewnia dobre samopoczucie mamie i zdrowy rozwój dziecku:

  1. Wpływa na właściwy rozwój tkanek dziecka,
  2. Osłabia nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, poranne nudności  wymioty, zaparcia,
  3. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi (m.in. zapobiega powstawaniu żylaków) i temperaturę ciała,
  4. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, usuwa zbędne produkty przemiany materii;
  5. Przyspiesza trawienie. Na pewno dbasz teraz o to, by odżywiać się zdrowo, jesz dużo warzyw, ciemnego pieczywa, owoców, które zawierają błonnik a wtedy powinnaś więcej pić,
  6. Dostarcza składników mineralnych (m.in. wapnia, magnezu, sodu) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu,
  7. Sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała, bo nie zawiera kalorii,
  8. Poprawia samopoczucie. Niedobór wody może objawiać się zmęczeniem, zawrotami głowy, osłabioną koncentracją, kłopotami z pamięcią, bólami głowy