fbpx

Ciekawostki

07-08-2019

Jaka woda dla malucha

Niemowlęciu można podawać przegotowaną wodę źródlaną, najlepiej bardzo niskozmineralizowaną. Woda musi być świeża!!! Po otwarciu butelki powinna być przechowywana w lodówce, ale nie dłużej niż 48 godzin. Picia nie należy mieszać z jedzeniem ponieważ popijanie posiłków rozrzedza soki żołądkowe i zaburza trawienie.

Maluchy, które skończyły rok mogą już pić nieprzegotowaną bardzo niskozmineralizowaną lub niskomineralizowaną wodę mineralną. Organizm rocznego malucha, powinien dostać w ciągu doby co najmniej 1,5 litra płynów (wliczając wodę zawartą w owocach, warzywach, mleku, zupach). Musi przy tym pić częściej niż dorosły, bo ma szybszą przemianę materii i źle znosi nawet nieznaczne odwodnienie. Maluchy lubią pić wprost z butelki, warto zatem kupować wodę w małych, ergonomicznych opakowaniach z ustnikiem. Zwracajmy uwagę na to, aby dziecko nie piło zbyt łapczywie i bez umiaru. Grozi to nie tylko zakrztuszeniem, ale również wypłukaniem z organizmu cennych elektrolitów. Najkorzystniejsze jest regularne popijanie małymi łyczkami.

Po trzecim roku życia dzieci mogą pić już także wodę średniozmineralizowaną. Starsze dziecko powinno mieć butelkę z wodą zawsze w zasięgu ręki. Wówczas będzie chętniej samodzielnie po nią sięgało. Dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladownictwo, a nie perswazję. Warto więc picie wody uczynić także swoim zwyczajem.