Oficjalna woda igrzysk

20-30.07.2017

#czekamynaTWG

31 sportów

26 obiektów

3500 zawodników

The World Games jest największą imprezą sportową w 2017 r. w Polsce.

W stolicy Dolnego Śląska zobaczymy najlepszych zawodników w swoich dyscyplinach. Dla nich to najważniejsze zawody w kalendarzu, a medal The World Games jest równie cenny, jak ten z Igrzysk Olimpijskich. To będzie jubileuszowa, dziesiąta edycja igrzysk. Poprzednie organizowano między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Japonii. Zawodom towarzyszy wielkie zainteresowanie mediów. Relacje z wrocławskich zmagań trafią do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach.

Aktualności

01-08-2017

Zakończenie TWG

The World Games 2017 - Wrocław dobiegło końca i musieliśmy pożegnać naszych cudownych sportowców. Impreza zamykająca igrzyska odbyła się 30 lipca na Placu Wolności. Bilans polskiej ekipy na to w sumie 30 medali (9 złotych, 10 srebrnych i 11 brązowych), w tym 10 medali (4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe) w sportach takich jak: wioślarstwo halowe, kick-boxing i żużel. Poznajcie naszych medalistów: złote medale: Wojciech Bógdał – motoparalotniarstwo, slalom.Jarosław Olech – trójbój siłowy, waga średnia.Jędrzej Loska – ju-jitsu, ne-waza, kategoria 62 kg.Tomasz Szewczak, ju-jitsu, lighting, kategoria 94 kg.Anna Miadzielec, Jacek Tarczyło, taniec, rock and roll akrobatycznyArtur Mikołajczewski- wioślarstwo halowe, wyścig na 2000m w wadze lekkiej – „sport na zaproszenie”.Marta Waliczek – kick-boxing, kategoria 60 kg – „sport na zaproszenie”.Dawid Kasperski – kick-boxing, kategoria 86 kg – „sport na zaproszenie”.Reprezentacja żużlowców (Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Patryk Dudek) – „sport na zaproszenie”. srebrne medale: Alicja Tchórz – sportowe ratownictwo wodne, wyścig na 200 m z przeszkodami.Adam Dubiel, Cezary Kępa, Wojciech Kotowski i Bartosz Stanielewicz – sportowe ratownictwo wodne, 2 srebrne medale (1) w sztafecie 4×50 m z przeszkodami 2) w sztafecie 4×25 m holowanie manekina, także w sportowym ratownictwie wodnym).Maciej Polok – ju-jitsu, ne-waza, kategoria 69 kg.Rafał Riss – ju-jitsu, fighting, kategoria +94 kg.Łukasz Radosz –muaythai, kategoria 91 kg.Bartosz Zabłocki – wioślarstwo halowe, wyścig na 2000m open – „sport na zaproszenie”.Anna Wierzbowska – wioślarstwo halowe, wyścig na 2000m open – „sport na zaproszenie”.Michał Ronkiewicz – kick-boxing, kategoria 75 kg – „sport na zaproszenie”.Mateusz Pluta – kick-boxing, kategoria 91 kg – „sport na zaproszenie”. brązowe medale: Magdalena Macios– sumo, waga lekka.Paweł Wojda – sumo, waga lekka.Karolina Faszczewska, Dominika Kossakowska, Anna Nocoń i Alicja Tchórz – sportowe ratownictwo wodne, kobieca sztafeta 4×50 m z pasem ratowniczym.Marcin Bernat – motoparalotniarstwo, slalom.Michał Bąbos – karate, kumite, kategoria +84 kg.Maciej Kozak – ju-jitsu, ne-waza, kategoria 77 kg.Emilia Maćkowiak, ju-jitsu, ne-waza, kategoria open.Rywalizacja drużynowa, ju-jitsu.Oskar Siegert, muaythai, kategoria 63,5 kg.Małgorzata Dymus – kick-boxing, , kategoria 56 kg – „sport na zaproszenie”.Wojciech Kazieczko – kick-boxing, , kategoria 56 kg – „sport na zaproszenie”.

31-07-2017

The World Games 2017 na mecie

The World Games 2017 - Wrocław dobiegają końca. W naszym materiale zobaczycie:Piłka Ręczna Plażowa, Kickboxing, Skimboard i oczywiście emocje związane z Żużlowa Reprezentacja Polski. Szukamy odpowiedźi z czego składa się sport i dlaczego uwielbiają sporty walki. #staropolanka #ogladajzwoda Zapraszamy: https://www.youtube.com/watch?v=syfH00X4_j

27-07-2017

TWG na półmetku

Złoto w trójboju siłowym to dla Jarosława Olecha to nie tylko powód do dumy, ale i nie lada gratka, gdy zawodnicy rywalizują nie na Sali sportowej tylko na scenie Narodowego Forum Muzyki.Sztangi zamiast skrzypiec - było, na co popatrzeć. Wisienką na torcie szczęśliwy uśmiech naszego medalisty. Trener Arkadiusz Staszewski przekonał naszego reportera, że to systematyczne ćwiczenia, dobra dieta i odpowiednia woda są gwarantem sukcesów, jakie od 15 lat odnosi Jarek Olech. Ekipa telewizyjna Staropolanki towarzyszyła także zawodnikom uprawiającym sporty wodne i młodym gimnastykom. Paweł Undziakiewicz, który z akrobatyką i gimnastyką sportową ma do czynienia, na co dzień przekonuje, że to najbardziej ogólnorozwojowe dyscypliny dla dzieci, które dają im skoczność, siłę i gibkość. Więcej zobaczycie w naszej relacji z kolejnego dnia zmagań na TWG. Oglądajcie nas w Staropolanka TV.Zobaczcie naszą relację: https://www.youtube.com/watch?v=5RBVjRnQUx8

Poznaj dyscypliny

Lacrosse

Lacrosse to gra zespołowa rozgrywana na trawiastym boisku, polega na umieszczeniu za pomocą specjalnej, trójkątnej rakiety piłki w bramce przeciwnika. Pochodzi z Ameryki Północnej, a za sport narodowy uważa się ją w Kanadzie. Gra uznawana jest za pierwowzór hokeja na lodzie. Lacrosse jest sportem kontaktowym. Drobne starcia, zderzanie się kijami są dozwolone i traktowane jako element gry. Najwyższym ciałem jest Międzynarodowa Federacja Lacrosse. We Wrocławiu o złote medale będą walczyć panie.

Bule

Początków dyscypliny petanque (boules, gry w kule) doszukuje się już w czasach antycznych. Poprzez kolejne wieki ta niezwykle prosta, ale dająca dużo emocji  gra, ewoluowała i tworzyła wiele odmian. Za historyczny zaczątek petanque w formie, w jakiej jest rozgrywana do dziś uważa się rok 1907. A  kolebką  jest Francja, gdzie sport ten jest narodową dyscypliną jej mieszkańców. To właśnie tutaj, w prowansalskim Ciotat, Jules le Noir – cierpiący na reumatyzm entuzjasta podobnej gry: jeu provencal (kulami rzuca się w rozbiegu) – nie dotrzymując kroku swoim kompanom, dostosował grę do swoich możliwości. Rozpoczynając rozgrywkę, stanął obiema stopami wewnątrz narysowanego koła (stąd wzięła się nazwa dyscypliny: petanque – stopy razem na ziemi). Obecnie gra rozprzestrzeniła się na pięciu kontynentach. W ponad 70 krajach należących do Światowej Federacji Petanque (F.I.P.J.P z siedzibą we Francji) kulami miota ponad 600 000 graczy z licencjami. Polska jest jej członkiem od 2003 roku.

Jest to jedna z najprostszych gier na świecie. Celem gry jest umieszczenie buli jak najbliżej kulki lub wybicie buli przeciwnika z punktowanego obszaru. Wyróżniamy trzy rodzaje gry: Pétanque (bule małej średnicy 8 cm), Lyonnaise (bule o średnicy 9–11 cm) oraz Raffa (wybijanie buli przeciwnika i układanie swoich jak najbliżej „misy”). Swoją popularność petanque zawdzięcza prostym regułom gry, możliwością gry praktycznie wszędzie i, co najważniejsze, dostępnością dla osób w każdym wieku.

Podczas TWG 2017 w ramach tej dyscypliny zostaną rozegrane: Bule lyońskie, Petanka, Raffa. Wszystkie konkurencje w ramach dyscypliny zostaną rozegrane na wrocławskiej Pergoli koło Hali Stulecia.

Ergometr

Ergometr to jeden z podstawowych przyrządów, które można znaleźć w niemal każdej siłowni, jest ważnym elementem treningów wioślarskich. Zawody ergowioseł tylko z pozoru wyglądają na monotonne. W rzeczywistości są dynamiczne, szybkie i emocjonujące w oglądaniu. Rywalizacja przebiega w bardzo szybkim tempie, a zawodnicy mają do pokonania 2000 metrów. Do stolicy Dolnego Śląska corocznie przyjeżdżają najlepsi polscy wioślarze, zarówno seniorzy, jak i juniorzy – medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Europy, mistrzostw Polski, którzy właśnie we Wrocławiu ścigają się na ergometrach. Jednym z najbardziej utytułowanych polskich wioślarzy jest wrocławianin Paweł Rańda. Największym jego sukcesem było srebro igrzysk olimpijskich w Pekinie. Zawody na ergometrach wioślarskich to jedna z czterech dyscyplin, które zakwalifikowały się do programu sportów na zaproszenie podczas TWG 2017.

Zawody w rożnych kategoriach wagowych w ramach dyscypliny podczas TWG zostaną rozegrane w  dniach 26-27 lipca 2017r. w Hali Sportowej przy ul. Oławskiej w mieście partnerskim – Jelczu-Laskowicach. Dystanse i kategorie wagowe:
2000 metrów (open mężczyźni, lekka mężczyźni, open kobiety, lekka kobiety)
500 metrów (open mężczyźnie, open kobiety)
Sztafeta 4 x 500  metrów (mixy)

Latające dyski

Latające dyski to gra zespołowa łącząca elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. W rozgrywce uczestniczą dwie siedmioosobowe drużyny. Boisko do gry ma wymiary 100 x 37 metrów, lecz wymiary mogą ulec nieznacznej zmianie, w zależności od warunków i możliwości organizatorów meczu. Zabronione jest bieganie z frisbee, a punkty zdobywa się łapiąc talerz w długiej na osiemnaście metrów strefie punktowej. Ta gra pozbawiona jest też sędziów, a wszystkie kwestie sporne rozwiązują sami zawodnicy w myśl zasad fair-play. Zawodnicy o dużym wyszkoleniu technicznym potrafią nadawać frisbee niespotykany tor lotu. Najwyższym ciałem jest World Flying Disc Federation.