Aktualności

20-08-2016

Biegacze uhonorują Żołnierzy Wyklętych

3. Bieg Niezłomnych – Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 20 sierpnia 2016 r. w Sobótce niedaleko Wrocławia. Pamięć bohaterów zostanie uhonorowana poprzez bieg na dystansie 10 km, a także towarzyszące mu wystawy i fotografie historyczne rozłożone na starcie i mecie biegu. Partnerem wydarzenia jest naturalna woda mineralna Staropolanka.

Sobótka już po raz trzeci jest gospodarzem biegu ku czci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w gronie partnerów nie zabraknie również Staropolanki. Wydarzenie ma łączyć w sobie sportowe zmagania i pamięć historyczną, m.in. poprzez organizację atrakcji towarzyszących, związanych z Żołnierzami Wyklętymi. Patronat narodowy nad wydarzeniem obejmie Prezydent RP Andrzej Duda, a w komitecie honorowym biegu zasiądą kombatanci Armii Krajowej, ZWZ i NSZ. Trasa biegowa podzielona będzie na dziewięć równych traktów, z których każdy nazwany jest imieniem jednego z bohaterów lat 1944-63.

3. Bieg Niezłomnych to także realizacja celu edukacyjnego poprzez przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Poza biegiem głównym odbędzie się seria biegów krótkodystansowych dla dzieci i młodzieży w wieku 4-15 lat, a także pokazy sprzętu wojskowego, rekonstrukcje historyczne, koncerty, spotkania ze świadkami wydarzeń historycznych i ich potomkami, prelekcje oraz stoiska z literaturą historyczną.

Szczegółowe informacje o 3. Biegu Niezłomnych – Pamięci Żołnierzy Wyklętych znajdują się na stronie organizatorów: www.biegniezlomnych.pl