Aktualności

27-06-2018

STAROPOLANKA Oficjalnym Partnerem Mistrzostwach Świata WCPC 2018 i WCPFC 2018

STAROPOLANKA Oficjalnym Partnerem Mistrzostwach Świata WCPC 2018 i WCPFC 2018

Zapraszamy do SZYMANOWA między 2-8.07.2018 (Wrocław-Szymanów)

Spektakularne, szybkie i niskie przeloty tuż nad wodą, zapierające dech w piersiach akrobacje i lądowania ze spadochronem przy prędkości nawet 150 km/h - tak zapowiadają się Mistrzostwa Świata FAI World Canopy Piloting Championships 2018, które już 2 lipca rozpoczną się na lotnisku w Szymanowie.

Do Wrocławia przyjedzie 120 najlepszych na świecie skoczków spadochronowych z ponad 30 krajów m.in. odległych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Nowej Zelandii, RPA, Australii, USA i Rosji. Gospodarzem spadochronowych mistrzostw świata jest Aeroklub Wrocławski.

Na fanów ekstremalnych emocji czeka nie lada gratka. Zawrotne prędkości sięgające przy lądowaniu nawet 150 km/h, ewolucje przed publicznością, czy w końcu świst czaszy spadochronu po powierzchni basenu, który tworzy wodną kurtynę to esencja Canopy Pilotingu - najbardziej widowiskowej dyscypliny sportów spadochronowych.

- Już samo oglądanie figur, które wykonują zawodnicy wywołuje dreszcze na plecach - mówi Marek Jóźwicki, dyrektor Aeroklubu Wrocławskiego i dodaje, że tak dużej rangi impreza spadochronowa odbędzie się w Polsce po raz pierwszy w historii.

Napędzana adrenaliną powietrzna rywalizacja

Canopy Piloting tłumaczone jest w języku polskim jako pilotowanie czaszami. To stosunkowo młoda dyscyplina spadochronowa zyskująca coraz większą popularność. Skoczkowie wyskakują z samolotu na wysokości około 1700-1500 metrów i otwierają spadochron szybciej niż normalnie, po około 5 sekundach swobodnego spadania. Podczas lądowania osiągają bardzo dużą prędkość i tworzą spektakularne akrobacje nad basenem z wodą. Dyscyplina ta polega przede wszystkim na umiejętności manewrowania czaszą spadochronu przy bardzo dużej prędkości.

- Przygotowaliśmy dla widzów trybuny, z których w bardzo niewielkiej odległości mogą oglądać zmagania skoczków. Dodatkowo rozstawiliśmy jeszcze telebim, na którym wyświetlane będą wyniki poszczególnych konkurencji - zapowiada dyrektor Aeroklubu.

Zawodnicy przez 5 dni będą lądować nad basenem z wodą średnio co minutę. W sumie przez 4 dni oficjalnych rozgrywek zaplanowano 1500 skoków.

Ceremonię otwarcia Mistrzostw zaplanowano na wtorek 3 lipca. Wieczór uświetnią specjalni goście m.in. prezydent Światowej Federacji Sportów Lotniczych oraz Grupa Akrobacyjna Żelazny, która przygotowała specjalny Air Show. Finały i ceremonia zamknięcia odbędą się w sobotę 7 lipca.

Wrocław wygrał z Dubajem

- Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że udało nam się wywalczyć organizację tego wielkiego sportowego wydarzenia. Światowa Federacja Sportów Powietrznych FAI wybrała nas spośród kilkunastu innych kandydatów. Naszym największym rywalem był Dubaj, mekka spadochroniarzy z całego świata i miejsce, gdzie ta dyscyplina jest najbardziej popularna. Mimo to, wygraliśmy. Mamy nadzieję, że polscy kibice nas nie zawiodą i tłumnie będą wspierać naszą kadrę narodową - zachęca do wizyty w aeroklubie dyrektor Jóźwicki.

Jednocześnie w trakcie spadochronowych mistrzostw rozpocznie się również Balonowy Puchar Dolnego Śląska. Kolorowe czasze spadochronów na niebie zastąpią balony napędzane ciepłym powietrzem. Loty balonem zaplanowane są na wczesne godziny poranne od 5-go do 8-go lipca.

Patronat nad Mistrzostwami WCPC2018 objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Iwona Krawczyk.

Spadochronowe Mistrzostwa Świata WCPC2018: 2-8 lipca
Aeroklub Wrocławski, Lotnisko Szymanów (kierunek Trzebnica)

STRONA MISTRZOSTW:
http://wcpc2018.com/partners/